Rekuperacja

Rekuperacja

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Wentylacja tradycyjna grawitacyjna opiera się na zasysaniu powietrza, który wytwarzany jest przez kominy – jedną z głównych wad jest: wychładzanie domu, jaki nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń. 


Rekuperacja która jest wentylacją mechaniczną, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanego przez maszynę (rekuperator).


Rekuperator służy do kontrolowania ruchu powietrza nawiewanego oraz usuwanie z pomieszczeń jak i odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza.

Darmowa konsultacja ➔

Korzyści rekuperacji

  • Oszczędność energii

  • Filtrowanie pyłków z powietrza

  • Szybkie usuwanie wilgoci

  • Szybkie usuwanie zapachów

  • Mniejsza ilość kurzu w mieszkaniu

  • Czyste powietrze

  • Odzysk ciepła do 90%

Centralna wentylacja - świeża przyjemna atmosfera

W przypadku centralnych urządzeń wentylacyjnych rozróżnia się systemy odprowadzania powietrza i systemy nawiewu / wywiewu. Najprostszym i najbardziej opłacalnym systemem centralnie sterowanej wentylacji domowej jest system wentylacji wywiewnej. Zużyte powietrze jest pobierane z pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienka i toaleta za pomocą systemu kanałów wentylacyjnych.


Jednocześnie świeże powietrze przepływa przez powstałe podciśnienie przez zewnętrzne wyloty powietrza bezpośrednio do pomieszczeń nawiewnych (pokój dzienny, pokój dziecięcy, sypialnia). Ilość powietrza pobieranego z pomieszczeń wywiewnych zależy od wydajności wentylatora. Prosty przełącznik pozwala mieszkańcom dostosować przepływ powietrza do ich potrzeb. Mała pompa ciepła może być używana do ogrzewania ciepłej wody i, jeśli to konieczne, do ogrzewania. Powietrze wylotowe źródła ciepła o stosunkowo wysokich temperaturach pozwala na bardzo wysoką sprawność.

Komfort

Kanały wentylacyjne wymagane do ogrzewania mogą być układane w ścianach, betonach lub sufitach podwieszanych, w podłodze, pod jastrychem, dowolnie wg potrzeb. To rozwiązanie jest więc stosowane przede wszystkim w nowych budynkach lub w kompleksowej modernizacji. Dużą zaletą jest równomierny komfort świeżego powietrza w całej przestrzeni mieszkalnej. Odzyskana energia z powietrza wywiewanego może być wykorzystana do ogrzania powietrza nawiewanego.


W przeciwieństwie do układu wywiewanego powietrze zewnętrzne zasysane jest w centralnym punkcie systemu nawiewu / wywiewu i rozprowadzane przez system rur do pomieszczeń. W przeciwprądowym wymienniku ciepła następuje odzyskiwanie ciepła, które przenosi do około 90% ciepła powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego. Aby zapobiec zanieczyszczeniu urządzenia i kanałów, a także w celu ochrony alergików przed pyłem i pyłkami, powietrze zewnętrzne jest filtrowane. W tym celu dostępne są różne jakości filtrów. Centralne systemy nawiewu i wydmuchu powietrza zapewniają bardzo wysoki poziom komfortu życia.

Darmowa konsultacja ➔
Share by: